شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

هست بسم اللّه الرحمن الرحیم مصحف آیات اسرارِ قدیم نام حق سر دفتر هر دفتر است   آنچه بی نام خدایست ابتر است افتتاح نام ها از نام او  هر دو عالم جرعه نوش از جام او حمد بی علت خدا را لایق است   علت و معلول بر وی عاشق است آن خداوندی که […]

به گزارش روابط عمومی اولین برنامه رسمی پژوهش سرا در تاریخ ۲۹ مهر ماه با عنوان نخستین هم اندیشی مدیران با کارشناسان پژوهش سرای شهید زرین اقبال در تالار فرهنگیان شماره ۱ برگزار خواهد شد. چشم به راه قدم سبز شما بزرگواران هستیم.  

خواجه شمس الدین محمد شیرازی شاعر و حافظ قرآن، متخلص به حافظ و معروف به لسان الغیب از بزرگترین شاعران غزل سرای ایران و جهان به شمار می رود. حافظ را نمی توان از سنخ شاعران تک بعدی و تک ساحتی محسوب و تفکر شاعرانه اش را تنها به یک وجه خالص تفسیر و تاویل […]

عاشورا عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشه عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشه تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا گفته می‌‌ شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت […]

 آغاز سال تحصیلی نو را که سرآغاز رویش و طراوت در بوستان عشق و محبت است به تمامی همکاران ارجمند و  فرهیخته و دانش آموزان جویای دانش و معرفت تبریک می گوییم و از خداوند منان برای تمامی عزیزان توفیق روز افزون همراه با شکوفایی و سربلندی مسئلت داریم. در فصل پاییز، میوه بوستان درخت […]

این جنگ در حالی شروع شد که مردم ایران دوران نقاهت پس از انقلاب را می‌گذراندند و طبعاً به بازسازی کشور و آرامش و سازندگی می‌اندیشیدند. نیروهای مسلح نیز به دلیل آن که انتظار جنگ را نداشتند، از آمادگی چندانی برای رویارویی در یک نبرد بزرگ برخوردار نبودند. به همین دلایل، نظامیان عراق در ماههای […]

نشانم ده صراط روشنم را خودم را، باورم را، بودنم را خداوندا من از نسل خلیلم به قربانگاه می آرم «منم» را قربان، عید سر سپردگی و بندگی مبارک باد ( من کنت مولا فهذا علی مولا ) حلول عید ولایت و امامت را که به شکرانه ی تکمیل دین و تتمیم نعمت همگان با […]

تعریف صنایع کوچک تاکنون تعاریف متعددی از صنایع کوچک و متوسط در کشورهای مختلف ارائه شده است. این بنگاه ها معمولا بر اساس چند شاخص اصلی از جمله تعداد شاغلین، مجموع دارایی های خالص، میزان سطح فروش و در نهایت میزان سرمایه گذاری، قابل ارزیابی و شناسایی هستند. مهم ترین این شاخص ها برای تعریف […]

۱۸ تیر به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده است. روزی که مقارن است با روز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و بازنویس خوب کشورمان در سال ۱۳۸۸. ادبیات کودک و نوجوان گونه‌ای از ادبیات  است که جداسازی آن از بخش‌های دیگر ادبیات با سن مخاطبان آن انجام می‌شود. این گونهٔ ادبی هنگامی […]

فضیلت و اعمال شب قدر از پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز نقل است: از خداوند به دور باد و نفرین بر کسی که به شب قدر برسد و زنده باشد، اما آمرزیده نشود. “انس بن مالک” از پیامبر (ص) نقل کرده که فرمودند: ماه مبارک به شما رو آورده است و در این ماه شبی است که برتر […]

جایگاه صنایع کوچک در اقتصاد و نقش صندوق ضمانت سرمایه گذاری

6608712_769

تعریف صنایع کوچک

تاکنون تعاریف متعددی از صنایع کوچک و متوسط در کشورهای مختلف ارائه شده است.
این بنگاه ها معمولا بر اساس چند شاخص اصلی از جمله تعداد شاغلین، مجموع دارایی های خالص، میزان سطح فروش و در نهایت میزان سرمایه گذاری، قابل ارزیابی و شناسایی هستند.
مهم ترین این شاخص ها برای تعریف اندازه این بنگاه ها تعداد کارکنان شان است.
برای مثال در کشور آلمان و امریکا تعداد کارمند برای صنایع کوچک و متوسط کمتر از ۵۰۰ نفر در نظر گرفته شده است.
برخی کشورها مثل ایتالیا یا ترکیه ، غیر از تعداد اشتغال، حجم گردش مالی سالانه را هم در تعریف صنایع کوچک گنجانده اند و کشوری مثل هند میزان سرمایه گذاری را در تعریف صنایع کوچک مد نظر قرار داده اند.
در ایران طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، صنایع کوچک به واحدهای تولیدی اطلاق می شود که تعداد کارکن آن زیر ۵۰ نفر باشد.
در ایران نزدیک به ۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک فعالیت می کنند و ده ها هزار واحد صنفی تولیدی در سراسر کشور مشغول به تولید هستند.

ویژگی های خاص صنایع کوچک

کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری به دلیل میزان بالای انعطاف پذیری در شرکت های کوچک بیشتر صورت می گیرد.
تعداد مشاغل ایجاد شده توسط این شرکت ها به دلیل نیاز کمتر به سرمایه اولیه در قیاس با صنایع بزرگ به مراتب بیشتر است.
شرکت های کوچک می توانند با هزینه کمتری نسبت به شرکت های بزرگ از صنعت خارج شوند، به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جهان توجه خاصی به این گروه از بنگاه ها شده است و با مطالعه و بررسی آنها سعی در استفاده هر چه مناسب تر از مزایای این شرکت ها دارند.
بنگاه های کوچک و متوسط با جذب و اشتغال بخش عظیمی از جمعیت کشورها نقش اساسی در آموزش و تربیت نیروی کار ماهر ایفا کرده اند تا جایی که تامین نیروی انسانی متخصص برای شرکت های بزرگ توسط شرکت های کوچک و متوسط صورت می گیرد.

ضرورت ایجاد صندوق های ضمانت صنایع کوچک

بررسی های آماری در دنیا نشان می دهد حدود ۲۳۰۰ صندوق ضمانت در دنیا در حال فعالیت هستند.
اصولا این صندوق ها با هدف کاهش ریسک و پوشش انواع خطرات پیش روی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان تشکیل شده اند.
بدین گونه که ضمن تضمین منافع متقاضیان خود، باعث کمک به آنها برای برخورداری از اعتبارات بانکی و خرید خدمات و کالا در بازارها می شوند.
صندوق های ضمانت همچنین در مواقع لزوم نقش بازوی توانمند متقاضیان را در تسهیل وصول مطالباتشان ایفا می کنند.
نحوه فعالیت صندوق های ضمانت در چند محور از جمله میزان سرمایه، نحوه و مراحل ارایه ضمانت، چگونگی اداره صندوق و موضوع مالکیت با هم متفاوت است.
صندوق های حمایت از صنایع کوچک در اکثر کشورهای دنیا، توسط دولت اداره می شوند.
برای مثال، امروزه اقتصاد موفق کره جنوبی برای بسیاری از کشورهای جهان تبدیل به الگو شده است و همچنین بسیاری از صاحبنظران، موفقیت چشمگیر کره جنوبی در رشد اقتصادی ۴دهه اخیر را مرهون تمرکز و توجه بر دو محور صنایع کوچک و صادرات می دانند.
در راستای حمایت از صنایع کوچک و متوسط، صندوق ضمانت صنایع کوچک و متوسط کره جنوبی(KODIT) در سال ۱۹۷۶شکل گرفت.
این صندوق نهادی قانونی با سرمایه ۴میلیارد دلار است که به صورت کامل توسط دولت پشتیبانی می شود.
محورهای کسب و کار این صندوق مشتمل بر۴گروه ضمانت نامه اعتباری زیرساختی، ضمانت نامه اعتباری، بیمه نامه اعتباری و مشاوره مدیریتی است.
کره از این صندوق ضمانت در مسیر پیشرفت و توسعه خود برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط به بهترین شکل بهره برده است.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ایران

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک جهت کمک به تامین مالی بنگاههای کوچک، به عنوان یکی از چالش های اساسی اینگونه بنگاهها، در سال ۱۳۸۳ به موجب ماده واحده ای قانونی توسط مجلس محترم شورای اسلامی تاسیس شده است و هدف اصلی آن فراهم آوردن زمینه توسعه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در صنایع کوچک، همچنین کوتاه کردن مدت زمان اجرای طرح های اشتغالزا و البته دارای توجیه اقتصادی، با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و تضمین و تسهیل در توثیق تسهیلات اعطایی به طرح های اشاره شده است.
این وظیفه قانونی در قالب ارائه تضامین لازم به ذینفعان مختلف، از جمله سیستم بانکی کشور، جهت تسهیل در تامین مالی صنایع کوچک است. تضامین اشاره شده از طریق صدور انواع ضمانت نامه های مورد نیاز صنایع کوچک توسط این صندوق انجام می گیرد.
اصلی ترین و سنتی ترین و البته پرکاربردترین نوع ضمانت نامه در اکثر صندوق های توسعه ای، از جمله صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، ضمانت نامه های اعتباری است.
این ضمانت نامه جهت تسهیل در تامین منابع مالی صادر می شود و در اصل جایگزین وثیقه مورد مطالبه بانکها برای واحدهای صنعتی کوچک (زیر ۵۰ نفر نیروی انسانی) است.
بر اساس اساسنامه و آیین نامه های مربوطه، حداکثر سقفی که صندوق برای یک مشتری حقیقی و یا حقوقی می تواند اختصاص دهد ۳۰ میلیارد ریال شامل حداکثر ۷۰% اصل و سود تسهیلات برای مناطق برخوردار و ۸۵% اصل و سود برای مناطق کمتر برخوردار خواهد بود.
این صندوق، منظور نقش آفرینی سازنده تر در فضای کسب و کار صنایع کوچک، محصولات جدیدی را نیز به سبد محصولات خود اضافه کرده است.
از این محصولات می توان به ضمانت نامه اعتبار خرید مواد اولیه که به نفع تولید کنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه صنایع کوچک صادر می شود و هدف آن امکان خرید اعتباری و نسیه است، اشاره کرد.
صدور ضمانت نامه های شرکت در مناقصه و مزایده، حسن انجام کار، پیش پرداخت جهت اجرای انواع قراردادهای تولیدی و پیمانکاری نیز از محصولات جدید صندوق محسوب می شود.

چگونه این صندوق پویاتر شود؟

الف: افزایش سرمایه

بر اساس استانداردهای بین المللی، اینگونه صندوق ها در نهایت تا ۷برابر سرمایه خود قدرت ریسک دارند و مبادرات به صدور ضمانتنامه می کنند و با توجه به رشد فعالیت های صندوق ، سرمایه ۱۱۰ میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع کوچک در مقایسه با صندوق های مشابه با سرمایه های چند میلیارد دلاری، سرمایه ناچیزی است.
برهمین اساس، در سال های اخیر نیاز مبرم به افزایش سرمایه در این نهاد ضمانت کننده احساس می شود.

ب : سقف پوشش

بر اساس آیین نامه مصوب هیات وزیران این صندوق می تواند حداکثر تا ۷۰ درصد اصل و سود تسهیلات بانکی صنایع کوچک را ضمانت کند(در مناطق محروم تا ۸۵ درصد) .
این بدان معناست که متقاضی یک بار باید در صندوق اعتبارسنجی شده ، وثیقه گذاری کند و سپس برای ۳۰ درصد باقی مانده دوباره در نزد بانک، اعتبارسنجی کند و برای آن ۳۰ درصد هم وثیقه بگذارد.
این موازی کاری و یا به عبارتی دوباره کاری هم زمان از صنعتگر می گیرد هم در تامین وثیقه باز هم صنعتگر را دچار مشکل می کند چرا که نظام بانکی همیشه به دنبال وثایق سهل البیع است.
باید با تغییر اساسنامه ، این صندوق بتواند ۱۰۰درصد تسهیلات را ضمانت کند.
این اتفاق هم برای صنعتگر مطلوب است هم برای نظام بانکی که یک ضمانت نامه کامل بابت ارائه تسهیلات می گیرد.
با توجه به پیچیدگی های روابط موجود بین بانک ها و شرکت های کوچک ومتوسط و همچنین نیاز مبرم این شرکت ها به تسهیل امور دستیابی به منابع مالی، صندوق ضمانت صنایع کوچک در کشور نقش مهم و اساسی را ایفا می کند و امید است هر چه زودتر شاهد ارتقاء سطح خدمات دهی در این صندوق در کشور باشیم.

گرد آورنده : معصومه سادات بهرامی

دیدگاه خود را به ما بگویید.